Confirmed keynote speakers

  • Tamim Asfour, KIT
  • Stephane Doncieux, ISIR
  • Jan Peters, TU Darmstadt

 

Program

Austrian Robotics Workshop 2018
Thursday, 17.5.2018
8:30 Registration
8:55 Welcome (Justus Piater)
9:00 Keynote: Stéphane Doncieux (Session chair: Justus Piater)
Session 1: Robot Perception
10:00 Estimating a Sparse Representation of Gaussian Processes Using Global Optimization and the Bayesian Information Criterion Wilfried Wöber, Georg Novotny, Mohamed Aburaia, Richard Otrebski, Wilfried Kubinger 
10:30 Coffee
11:00 Implementation of a Capacitive Proximity Sensor System for a Fully Maneuverable Modular Mobile Robot to Evade Humans Andreas Rabl, Philipp Salner, Luis Büchi, Julian Wrona, Stephan Mühlbacher-Karrer, Mathias Brandstötter
11:30 Analysis of Feature Tracking Methods for Vision-Based Vibration Damping of Flexible Link Robots Florian Pucher, Hubert Gattringer, Andreas Müller
12:00 Autonomous Extrinsic Calibration of a Depth Sensing Camera on Mobile Robots Farhoud Malekghasemi, Georg Halmetschlager-Funek, Markus Vincze
12:30 Lunch
13:30 Keynote: Jan Peters (Session chair: Philipp Zech)
Session 2: Educational Robotics
14:30 Towards a Formal Definition of Educational Robotics Julian M Angel-Fernandez, Markus Vincze
15:00 Coffee
Session 3: Field and Rescue Robots, Construction Robotics, Industrial applications
15:30 Safety of Industrial Applications with Sensitive Mobile Manipulators - Hazards and Related Safety Measures Lukas Kaiser, Andreas Schlotzhauer, Mathias Brandstötter
Session 4: Industrial Spotlight
16:00 MMAssist_II: Assistance in production in the context of human – machine cooperation Christian Woegerer, Matthias Plasch, Manfred Tscheligi, Sebastian Egger-Lampl, Andreas Pichler,
Session 5: Poster Session
16:30 Open poster discussions
17:30 Closing Day 1
19:00 Dinner at Restaurant Lichtblick
Friday, 18.5.2018
9:00 Keynote: Tamim Asfour (Session chair: Erwan Renaudo)
Session 6: Human-Robot Interaction and Usability
10:00 FlexRoP - flexible, assistive robots for customized production Markus Ikeda, Srinivas Maddukuri, Michael Hofmann, Andreas Pichler, Xiang Zhang, Athanasios Polydoros, Justus Piater, Klemens Winkler, Klaus Brenner, Ioan Harton and Uwe Neugebauer
10:30 Coffee
11:00 Development of a 3D-Printed Bionic Hand with Muscle- and Force Control Florian Dannereder, Paul Herwig Pachschwöll, Mohamed Aburaia, Erich Markl, Maximilian Lackner, Corinna Engelhardt-Nowitzki, Diane Shooman
11:30 Award Ceremony and Farewell (Justus Piater)
12:00 Lunch

 

Download the Proceedings!

 

Download the ARW2018 Program

file icon pdf 300px

 

Awards

  • The best student paper award is sponsored by the ABB Group and includes a prize money of €200.-
  • The best research paper award is sponsored by the IEEE RAS Austria Section and includes a prize money of €200.-
  • The best poster paper award is sponsored by the GMAR and includes a prize money of €200.-